Lietuvos ir Vokietijos kino kūrėjai kviečia spręsti globalias problemas

Lietuvos ir Vokietijos kino kūrėjai kviečia spręsti globalias problemas
M. Mattig-Gerlach - Copy
M. Mattig-Gerlach

Norvegija ekspedicijos „Baltoscandia 2016“ dalyvius pasitiko lietingu oru ir fantastišku kraštovaizdžiu, įprasminusiu vieną viso žygio per pasaulį „Misija Lietuva 100“ tikslų — įamžinti dėl globalinio atšilimo greitai besikeičiančią gamtą ir skatinti atkreipti dėmesį į ekologines problemas. Būtent su šia užduotimi prie ekspedicijos prisijungia jos dalyvis vokietis prodiuseris Michael Mattig—Gerlach.
Įamžino tirpstantį ledyną
Svartisen ledynas, kuriame lankėsi ekspedicijos filmavimo grupė — žemiausias kontinentinėje Europoje (tik 20 m virš jūros lygio) ir antras pagal dydį žemyninėje Norvegijoje. „Buvau nustebintas to, kokia nuostabi ir tuo pačiu metu baugi globalinio atšilimo iliustracija yra tirpstantys gėlo vandens milžinai — ledynai. Gidė rodė vietas, iki kur Svartisen tęsėsi prieš keletą metų, metus, galiausiai — vos pora savaičių. Neįtikėtina, kokie akivaizdūs pokyčiai matomi per tokį trumpą laiką,“ — pasakojo ekspedicijos dalyvis Linas Samaška.

G.Babravičius ir L. Samaška - Copy
G.Babravičius ir L. Samaška

 

Problemos — globalios, taigi — ir lietuvių

„Gyvendami nedidelėje šalyje neretai užsimirštame. Įsivaizduojame, kad tik saujelė išrinktųjų turi įrankius ir galimybes priimti sprendimus ir keisti pasaulį. Iš tiesų, globalios problemos — kiekvieno mūsų reikalas. Lietuvoje sumerkęs kojas į sniegą, gali neatrasti kriterijų, kaip tai suprasti. Orai pasidaro sunkiai prognozuojami, keičiasi jų pobūdis, neįvertiname, kad tai gali būti susiję su strateginio lygio pokyčiais gamtoje — srovių, vyraujančių vėjų pasikeitimais ir t.t. Pagrindinis mūsų tikslas kuriant dokumentinius filmus — kviesti kiekvieną domėtis, sužadinti žingeidumą ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus bei jų padarinius,“ — kviečia susirūpinti ekspedicijos vadovas Gintautas Babravičius.

 

Vokiečių prodiuseris su lietuviais bendradarbiauja jau daugiau nei dvidešimt metų
„Kasdien galime juokauti, kad esame keliose vietose vienu metu: Lietuvos geografų sąjunga juda vienu maršrutu, „Klajūnų klubo“ ekipažai — kitu, Michael — dar trečiu. Mano pažintis su M. Mattig—Gerlach verta atskiros knygos, o jo indėlis į Lietuvos kultūrą tikrai žymus. Įdomus faktas — jei ne jis, neturėtume žinomiausių lietuviškų komercinių radijo stočių. Vis dėlto, daugiausiai bendradarbiaujame kartu kurdami kelionių filmus. Šį sykį Michael keliauja beveik tuo pačiu maršrutu, tik atvirkščiai — iš pradžių per Pabaltijo valstybes. Galiausiai filmuotas medžiagas sujungsime į bendrus filmus,“ — pasakoja žygio vadovas Gintautas Babravičius. Pirmą kartą seni draugai ir kolegos kartu keliavo 1992 m. į Kamčiatką, o nuo to laiko vienas kitam padeda ir tolimesniuose projektuose. Šiuo metu Michael kuria dokumentinį filmą Vokietijos „Deutsche Welle“ televizijai.

Svartisen
Svartisen ledyno tirpimas

 

Apie projektą
„Baltoscandia 2016“ — pirmoji ekstremalaus trejų metų žygio per pasaulį visureigiais ekspedicija. Visas laikotarpis bus suskirstytas į trumpesnius etapus, apie kuriuos bus kuriami dokumentiniai filmai: „LDK“, „Gintaro kelias“, „Šilko kelias“, „Beringia“ ir kt. Per Beringo sąsiaurį žygio komanda kelsis prie visureigių pritvirtinę pontonus. Žiemą nuvažiuoti iki sąsiaurio yra pavykę keturioms ekspedicijoms, sava eiga persikelti per Beringą — vienai, bet vasaros metu per Aliaską išvažiuoti į civilizaciją — iki šiol niekam. „Šio etapo metu susidarys 4500 km visiškos bekelės. Tai — sudėtingiausia, bet ir įdomiausia būsimojo žygio dalis. Jei pavyks įgyvendinti šį uždavinį, būsime pirmieji,“ — teigė žygio vadovas G. Babravičius.

Nuotraukos Igno Veršinsko

Comments