cb6CB radijo ryšio stotelės yra neatsiejama keliautojų automobiliais dalis jau kelis dešimtmečius. CB (Citizen Band) – tai nelicencinis radijo ryšys, veikiantis 27MHz dažnių ruože. Paprastas bei patikimas ryšio tarp ekipažų būdas bus naudojamas ir žygyje ,,Misija Lietuva 100″. Per daugelį metų CB stotelės taip išpopuliarėjo ir ištobulėjo, kad kyla klausimas ne ar naudoti, bet ką ir kodėl pasirinkti?

Truputis istorijos

CB radijo ryšio užuomazgos siekia 1945 metus. Tuomet JAV atsirado keletas standartų reguliuojančių radijo ryšį, skirtą eiliniams gyventojams. Dabartinis dažnių ruožas (27MHz) pasirodė 1958 metais, o CB labai išpopuliarėjo ir savo piką pasiekė 1970-taisiais, ypač po demonstratyvaus naudojimo keliuose populiariuose to meto filmuose. Ta pati populiarumo banga pradėjo plisti ir už JAV ribų – į Europą, Australiją ir kitur. Iki tol įvairiuose regionuose dominavo vietiniai, tarpusavyje nesuderinami standartai. Dar per dešimtmetį, ne visur legaliai, CB įsitvirtino kaip ryšio priemonė didelėje pasaulio dalyje. Nors su mobiliųjų telefonų atsiradimu CB populiarumas sumažėjo, tai vis dar ypač populiari radijo ryšio priemonė tarp keliautojų automobiliais, sunkvežimių vairuotojų ir kitų, daug laiko praleidžiančių kelyje.

CB savybės

Įprastai CB turi 40 fiksuoto dažnio kanalų. Europinis standartas (dar žymimas kaip CEPT arba EU/EC) apibrėžia 40 kanalų, kurių pirmas prasideda 26,965 MHz ir baigiasi 27,405MHz. Kanalai išdėstyti kas 10kHz (arba 0.01 MHz). Šis standartas dar kartais vadinamas „penketukais“, nes kiekvieno kanalo dažnis baigiasi skaičiumi 5. Kitas pas mus paplitęs standartas, vadinamas „nuliukais“, yra žymimas PL, nes yra naudojamas Lenkijoje (taip pat ir Rusijoje). Jis taip pat turi 40 kanalų. Kiekvienas kanalas beveik atitinka EU/EC kanalą, tik yra 5kHz žemesnio dažnio. Pavyzdžiui 4 kanalas EU/EC standarte atitinka 27.005 MHz, PL – 27.000 MHz ir t.t. Yra ir daugiau standartų, paplitusių ir Europoje, ir už jos ribų. Lenteles su jų palyginimais rasite straipsnio gale.

cb1Kitas dažnai sutinkamas klausimas: kas yra FM/AM? Tai yra moduliacija – būdas perduoti garsą pasirinktame
kanale (dažnyje). Detalesnį aprašymą, kuo skiriasi moduliacijos rasite straipsnio nuorodų dalyje, o trumpai reikėtų pastebėti, kad FM yra geriau apsaugota nuo trukdžių ir yra standartas Europoje. Tuo tarpu AM yra standartas JAV, Australijoje ir dar keliose šalyse.

CB įprastas galingumas tiek FM, tiek AM yra 4W (tokia yra leistina riba), todėl dauguma (bet ne visos!) prieinamos stotelės yra būtent tokio galingumo. Stotelės, kurios turi ir SSB moduliaciją (dar viena papildoma moduliacija, kuri būna brangesniuose modeliuose) būna iki 12W (FM/AM – 4W, SSB – 12W). Tačiau SSB nėra legalizuota visose šalyse, todėl reikia atsižvelgti į tai, kur bus naudojama radijo stotelė. Ką reiškia galingumas praktikoje? Labai grubiai galima apibendrinti taip: ryšys užmiestyje blogu oro – ~5km, geru oru – ~10km, lygiam, tiesiam kelyje – ~15km. Mieste priklauso nuo reljefo ir pastatų (ir dar oro) – labai prastom sąlygom gali nesiekti ir poros kilometrų.

CB funkcijos

cb5Be pagrindinės savo funkcijos perduoti ir priimti radijo bangas, CB radijo stotelės turi aibę įvairių papildomų funkcijų, palengvinančių jų naudojimą. Apžvelgti visas esamas funkcijas būtų per didelis užmojis, todėl žemiau išvardintos funkcijos, kurios yra aktualios renkantis radijo stoteles būsimai ekspedicijai. Žinoma, su paaiškinimu, ką funkcija daro ir kodėl jos reikia. Dalies funkcijų buvimas yra „savaime suprantamas“, tuo tarpu kitos egzistuoja ne visuose modeliuose. Taip pat tokios pagrindinės funkcijos kaip įjungimas/išjungimas, garso reguliavimas ar kanalo keitimas, į sąrašą net neįtrauktos.

-squelch control (triukšmo kontrolė) – funkcija, kuri blokuoja foninį triukšmą iki tam tikros ribos. Triukšmo ribojimas gali būti automatinis (ASC – automatic squelch control) arba rankinis. Automatinis ribojimas yra geresnis pasirinkimas, bet tik tuo atveju, jei jis stotelėje įrengtas kokybiškai. Kitu atveju jis gali neblokuoti didesnio triukšmo arba blokuoti silpnesnius radijo pranešimus. Geriausias pasirinkimas – kai stotelė turi ir rankinę, ir automatinę triukšmo kontrolę. Jei toks variantas būtų neprieinamas, pasirinkimas būtų ASC, tačiau tik įsitikinus, kad konkrečiame modelyje ASC veikia korektiškai.

-ekrano apšvietimas – atrodo tokia paprasta funkcija, bet važiuojant naktį gerai, kai ji yra. Taip pat gerai, kai apšvietimą gali sumažinti, kad nespigintų į akis. Tad reguliuojamas ekrano ir jungiklių apšvietimas reikalingas.

-dual watch (dvejų kanalų stebėjimas) – radijo stotelės gebėjimas budėti dvejuose kanaluose vienu metu. Ypač patogu stebėti vietinį šalies kanalą, kartu būnant atskiram ekspedicijos kanale.

-EU/PL switch – Perjungimas tarp EU ir PL standartų. Daug važinėjant pro/po Lenkiją arba ilgai keliaujant per Rusiją ši funkcija yra labai reikalinga. Dar geriau, jei perjungti tarp standartų galima vos vienu mygtuko paspaudimu.

Be išvardintų pagrindinių ir pageidautinų funkcijų, neretai pasitaiko šios papildomos, gyvenimą palengvinančios, funkcijos:

  • Mic gain – išsiunčiamo signalo lygis;
  • RF gain – reguliuojamas priimamo signalo lygis;
  • Channel 9 button – greitas perjungimas į pagalbos kanalą (9);
  • Channel 19 button – greitas perjungimas į bendrą (19) kanalą;
  • Scan function – kanalų skenavimas ir paieška;
  • Memory Buttons – dažniausiai naudojamų kanalų pasiekimas vienu paspaudimu;
  • VOX – balsu aktyvuojamas siuntimas (tarsi laisvų rankų įranga).

 

Tinkami modeliai
Iš prieinamų modelių Lietuvoje išsirinkome preliminarius kandidatus, tinkančius ekspedicijai. Variantų žinoma tikrai daug, tad sąrašas gali ir tikrai keisis. Juolab, kad stotelių bazinės funkcijos yra praktiškai vienodos, todėl pasirinkimą labiau lemia pagalbinės funkcijos, palaikomi papildomi standartai, kaina ir naudojimo patogumas. Atrinktus modelius ir argumentus rasite šiame straipsnyje – rinkdamiesi stotelę šią lentelę mes vis atnaujinsime. Pirmieji kandidatai, trumpa santrauka jų savybių ir funkcijų:

 

Gamintojas Midland President TTi
Modelis Alan48 Excel Thomas ASC TCB-1100
Moduliacija FM/AM FM/AM FM/AM
Kanalų skaičius 40 40 40
Galingumas 4W 4W 4W
Dažnių ruožas 26,965–27,405MHz 26,965–27,405MHz 26,965–27,405MHz
Triukšmo kontrolė Rankinė / automatinė Rankinė / automatinė Rankinė / automatinė
Ekrano apšvietimas Reguliuojamas Reguliuojamas Reguliuojamas
Dual watch Yra Nėra? Yra
EU/PL Yra, greitas Yra Yra
Kitos funkcijos ir savybės Greitas standartų perjungimas, Ypatingai maža stotelė (125x103x35 mm)  

 

Nešiojami modeliai

 

CB radijo stotelės nebūtinai būna „magnetolos“ formato – yra ir keli nešiojami modeliai. Šiuos taip pat esame numatę ekspedicijai, tereikia išsirinkti tinkamą modelį.

Kodėl nešiojamos CB, o ne pigios ir prieinamos PMR radijo stotelės? Atsakymas paprastas – dėl vieningo standarto ryšiui tarp automobilių, pėsčiųjų, stovyklos (daugiau apie alternatyvas skaitykite kiek žemiau).

Kadangi Lietuvoje radau tris tokius modelius, nėra sunku apžvelgti juos visus.

 

Gamintojas Midland President President
Modelis Alan 42 Multi Randy II M Randy II P
Moduliacija FM/AM FM/AM FM/AM
Kanalų skaičius 40 40 40
Galingumas 4W 4W 4W
Dažnių ruožas 25,615-30,105 MHz 26,965–27,405MHz 26,965–27,405MHz
Triukšmo kontrolė Rankinė Rankinė / automatinė Rankinė / automatinė
Ekrano apšvietimas Reguliuojamas Reguliuojamas Reguliuojamas
Dual watch Yra Yra Yra
EU/PL Yra Yra Yra
Maitinimo šalt. Automobilinis 12V  adapteris komplekte, 8xAA akumuliatorių dėklas, 6xAA vienkartinių baterijų dėklas Automobilinis 12V  adapteris komplekte Ličio jonų akumuliatorius, 220V buitinis įkroviklis

 

CB alternatyvos?

 Taip, alternatyvos egzistuoja. BET… kiekvienos technologijos detalių išdėstymas reikalauja atskiro straipsnio, todėl užsiminsiu apie egzistuojančias alternatyvas ir kodėl jos neatitinka šios ekspedicijos reikalavimų.

cb2Pirma alternatyva yra PMR446 (Europa), GMRS (JAV), MURS (JAV) standartai – visi jie yra lokalūs, regioniniai standartai ir nėra leistini kitose pasaulio dalyse. Gal net ne visus išvardinau, bet pagrindinė priežastis yra būtent ši.

Antra alternatyva yra mėgėjų radijo standartas (HAM radio, amateurradio) – tai jau visai kita kalba. Mėgėjų radijas nėra tinkamas pakeisti CB ilgose  tarptautinės ekspedicijose, greičiau gali puikiai papildyti CB. Visų pirma mėgėjų radijui reikia išlaikyti egzaminą ir gauti leidimą. Antra – populiarumas kelyje. CB yra belicencinis standartas beveik visame pasaulyje, įprastas tarp keliaujančių keliais ir bekelėm. Tai leidžia bendrauti ne tik tarpusavyje, bet ir su vietiniais vairuotojais ar kitais keliautojais.  „HAM’as“ – tai išskirtinai radijo mėgėjų standartas, gan retai, bet sutinkamas ekspediciniuose visureigių komplektuose. Pagrindinis „HAM’o“ privalumas – daug didesnis ryšio atstumas. Gal žodis „didesnis“ čia per silpnas. Turint pakankamai galingą radijo stotį, tinkamai sukomplektuotą ir sureguliuotą anteną, galima pasišnekėti su tarptautine kosmine stotimi (TKS) (nuoroda gale straipsnio) arba vakare pabendrauti su draugais, pas kuriuos tuo metu rytas.

Taigi, patogių ir paplitusių alternatyvų CB kol kas nėra. O mėgėjų radijo ryšio galimybės ekspedicijoje neatmetėme. Visai tikėtina, kad su ekspedicija bus galima pabendrauti per mėgėjų radiją, jai esant gūdžioj Sibiro taigoj, bekraštėse Mongolijos stepėse ar neišbrendamose P. Amerikos džiunglėse.

 

CB dažnių lentelės

Leidžiami dažniai, moduliacijos ir galingumai:

Standartas FM moduliacija AM moduliacija Šalys
D 80 Ch (4W) 40 Ch (4W) DE
EC 40 Ch (4W) AT, HU, LT, MT, NO, SK
EU 40 Ch (4W) 40 Ch (4W) BE, BG, CH, CY, CZ, DK, EE, ES, FI, FR, GR, IE, IS, IT, LU, LV, NL, PT, RO, SE, SI
PL -5 KHz 40 Ch (4W) -5 KHz 40 Ch (4W) PL, RU
UK / U CEPT 40 Ch (4W) + ENG 40 Ch (4W) GB
FCC 40 Ch (4W) USA

 

EC/EU/USA dažnių lentelė

 

Kanalas Dažnis Kanalas Dažnis Kanalas Dažnis Kanalas Dažnis
1 26,965 11 27,085 21 27,215 31 27,315
2 26,975 12 27,105 22 27,225 32 27,325
3 26,985 13 27,115 23 27,255 33 27,335
4 27,005 14 27,125 24 27,235 34 27,345
5 27,015 15 27,135 25 27,245 35 27,355
6 27,025 16 27,155 26 27,265 36 27,365
7 27,035 17 27,165 27 27,275 37 27,375
8 27,055 18 27,175 28 27,285 38 27,385
9 27,065 19 27,185 29 27,295 39 27,395
10 27,075 20 27,205 30 27,305 40 27,405

 

PL (Lenkija, Rusija) dažnių lentelė

 

Kanalas Dažnis Kanalas Dažnis Kanalas Dažnis Kanalas Dažnis
1 26,960 11 27,080 21 27,210 31 27,310
2 26,970 12 27,100 22 27,220 32 27,320
3 26,980 13 27,110 23 27,250 33 27,330
4 27,000 14 27,120 24 27,230 34 27,340
5 27,010 15 27,130 25 27,240 35 27,350
6 27,020 16 27,150 26 27,260 36 27,360
7 27,030 17 27,160 27 27,270 37 27,370
8 27,050 18 27,170 28 27,280 38 27,380
9 27,060 19 27,180 29 27,290 39 27,390
10 27,070 20 27,200 30 27,300 40 27,400

 

Nuorodos ir šaltiniai:

https://en.wikipedia.org/wiki/Citizens_band_radio

http://www.cbforumas.lt

http://www.president-electronics.com

http://www.thunderpole.co.uk/cb-radio-guide.html

http://expeditionportal.com/

http://www.ariss.org/contact-the-iss.html