BP05www VŠf (70)Tikslas – kelionė aplink pasaulį – jau pats savaime iškelia sudėtingą uždavinį – kaip rasti tą kelią aplink pasaulį ir nepasiklysti pakeliui. Kaip sužinoti kur esi tam tikru metu ir į kurią pusę pasukti, kai aplink poliarinė naktis ir dar siaučia pūga.

Uždavinys neatrodo lengvas, o iš tikrųjų yra dar sunkesnis. Visų pirma dėl savo mastelio ir įvairiapusiškumo. Sakydamas įvairiapusiškas turiu omenyje tai, kad reikia pasirūpinti žemėlapiais visoms 100 šalių, visiems 200.000km, reikia gauti kelių atlasus toms dalims, kuriose yra keliai, topografinius žemėlapius, ten, kur jų nėra (žr. skyrių maršrutas). Topografiniai žemėlapiai ne visada atspindi pačią naujausią situaciją, todėl reikia ieškoti informacijos internete. Jei šiandien Brazilijoje yra kelias per džiungles, po mėnesio ten gali būti purvo upė. Vadinasi, reikia išsiaiškinti, koks yra kelių sezoniškumas, kur gresia potvyniai, kur – purvo nuošliaužos. O kur dar teroristai, sukilėliai ir partizanai… Ir tai dar ne viskas – tam tikrose vietovėse būsime priklausomi nuo oro sąlygų, vadinasi reikia iš anksto užsitikrinti ryšio kanalą meteorologinių duomenų atnaujinimui. Visam tam dar reikia paruošti įrangą ir pasiruošti su ja dirbti.

Jei manote, kad tai viskas – klystate. Būtina pasirūpinti popieriniais žemėlapiais. Nereikia temptis viso pasaulio detaliausių topografinių žemėlapių, tačiau tų vietų, kur tai tikrai aktualu – privaloma, nes, skirtingai nei elektronika, kompasas ir žemėlapis niekada neišsikrauna. Šiais laikais tai jau tampa egzotika.

Prie egzotikos galima paminėti ir Beringo sąsiaurio lociją, ir Aliaskos upių, kuriomis judėsime, batimetrinius planus (jei tokie iš viso egzistuoja).

Atskiro punkto reikalauja ir buvimo vietos transliavimo sistema. Tokią paslaugą teikia ne viena kompanija, yra įvairių sprendimų ir tam reiks paskirti pakankamai laiko viską išsiaiškinti.

Dabar, kai jau darosi aiškesnis uždavinys, pradėsim jį skaidyti į dalis, nes visko vienu ypu apimti neįmanoma.

Taigi, preliminarus navigacijos paruošimo planas:

  • Bendra navigacijos įrenginių schema ir ryšiai
  • Navigacijos įrenginiai (GPS imtuvai, planšetiniai kompiuteriai ir t.t)
  • Žemėlapiai (popieriniai ir elektroniniai)
  • Buvimo vietos transliavimo sistema
  • Važiavimo kiekvienoje šalyje ypatumai (klimatas, teisiniai dalykai ir pan.)
  • Meteorologinių duomenų šaltinis ir būdai juos gauti ekspedicijos metu
  • Ekskliuzyviniai žemėlapiai – Beringo locija ir batimatriniai planai
  • Įvairenybės – nuo neperšlampančių dėklų žemėlapiams iki SD kortelių, laikiklių įrangai ir t.t.

Planas, žinoma, kažkiek kis, bet sekite atnaujinimus – aprašysime pasiruošimo žingsnius detaliau. Jei turite įdomių idėjų ar pastabų, rašykite vilius@misijaLietuva100.lt

Vilius Aleksandrovas