1992 m. liepos 25 – rugpjūčio 23 dienomis Lietuvos – Vokietijos ekspedicija leidosi į ilgą kelionę, kurios esmė – aplankyti vienus žymiausių Tolimųjų Rytų objektų: Kamčiatkos pusiasalį bei jo rytinėje pakrantėje stūksantį vieną seniausių Tolimųjų Rytų miestų Petropavlovską, Avačios ugnikalnį, Kronoku draustinį bei Geizerių slėnį.
Atvykus į Kamčiatką, buvome priblokšti vulkanų gausa. Jų ten stūkso daugiau kaip 160, iš kurių net 29 veikiantys. Tarp jų ir aukščiausias aktyvus Eurazijos vulkanas Kliučių sopka. Nuostabą kėlė ir išskirtinis pusiasalio peizažas, paleoarktinė flora ir retų gyvūnų rūšių gausa. Dėl savo unikalumo 1996 m. ši teritorija įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Bene didžiausią įspūdį Kamčiatkoje paliko unikalusis Geizerių slėnis, su 200 kunkuliujančių šaltinių, tarp kurių net 30 stambių geizerių. Gražiausias jų – Cukrinis – išsiverždavo kas 2-3 minutes, o Amžinasis Fontanas aukštyn tryško be perstojo. Pats galingiausias, vardu Milžinas, išsiverždamas kaskart į 30 metrų aukštį, išmesdavo apie 30 tonų verdančio vandens.Akį traukė dešimtmečius formavęsi spalvotieji geizeritų dariniai. Deja, 2007 metų birželio 3 dieną šis įstabus slėnis buvo pasmerktas žūčiai. Milžiniška žemės nuošliauža jį uždengė beveik per visą ilgį. Kai kurie galingesnieji slėnio geizeriai gali prasiveržti pro žemės nuošliaužą, bet dauguma jų tikriausiai prarasti amžiams.Netekome analogijų pasaulyje neturinčio gamtos stebuklo.
Tą vasarą Pietų Vokietijos SDR televizijos grupė su lietuviais keliavo pirmąkart. Kaip ir tikėtasi, kelionė davė gerų rezultatų. Sukurtas pirmasis lietuvių – vokiečių 45 minučių dokumentinis filmas „Kamčiatka – vulkanų šešėlyje”, kuriame ne tik atskleidžiami šio pusiasalio gamtos bei gyvūnijos pasauliai, bet ir vietinių gyventojų buitis, papročiai. Filmas sėkmingai buvo rodomas tiek Vokietijoje, tiek ir Lietuvoje, todėl buvo sutarta bendradarbiavimą tęsti.
Ekspedicijos dalyviai: Gintautas Babravičius, Rokas Babravičius, Jonas Darius Endriukaitis, Šarūnas Poška, Vytautas Morkūnas, Gediminas Grigaitis, Jūratė Vasiljevienė, Daivaras Naujokaitis, Aleksandr Pečen, Michael Mattig-Gerlach, Martin Thoma, Hubert Ersinger, Peter Stickler, Ingrid Koch, Hans Karger, Manfred Frohmueller, Markus Jalowy, Michael Weber, Simone Schneider, Inga Mauer.
Rėmėjai: Los centras, Radiocentras, Grafika.
Nuotr. iš ekspedicijos archyvo.