Esu Ieva – mikrobiologė, trenerė, keliautoja ir nuotykių ieškotoja. Kartu su Vaiva Maroziene prisiėmėme didelę atsakomybę – pasirūpinti, kad ekspedicijos dalyviai po trejų metų klajonių namo grįžtų gyvi ir sveiki. Vaiva juokauja, kad esame „neišsipildžiusios medikės“. Nei viena nebaigėme medicinos mokslų, tačiau abi daug metų aktyviai domėjomės šia sritimi, skaitėme, lankėme kursus ir, svarbiausia, keliavome. Į kalnus, į urvus, žirgais link Juodosios jūros… Sunkiose ekspedicijose įgijome patirties ir išmokome to, ko nebūtume išmokusios universiteto suole.

Pirmiausia, pabandykime įsivaizduoti galimus pavojus, tykančius keliautojo, išsirengusio į žygį aplink pasaulį visureigiais. Didžiausi iššūkiai prasideda Sibiro šiaurėje – maršrutas kerta Sakha Respubliką, kurioje užfiksuota žemiausia temperatūra šiaurės pusrutulyje (−71.2°C). Keliaujant tokiomis atšiauriomis sąlygomis toli nuo civilizuoto pasaulio gresia nušalimai, hipotermija, organizmo išsekimas. Ką jau bekalbėti apie kėlimąsi pontoniniais plaustais per Beringo sąsiaurį. Kitapus pusiaujo laukia ne ką mažesni išbandymai: nepakeliamas karštis ir drėgmė atogrąžos miškuose, egzotiškų infekcijų tikimybė (štai čia, tikiuosi, pagelbės mikrobiologijos žinios), tarsi

iš Pandoros skrynios ištrūkę nuodingi Australijos gyvūnai… Reikia nepamiršti ir ne ką mažesnio pavojaus sveikatai – sėdėjimo. Tris metus keliaujant automobiliu, mankšta turi tapti tokiu pat gyvybiškai svarbiu įpročiu kaip ir valgymas.

Akivaizdu, kad rūpinimasis komandos sveikata tokiomis įvairiomis sąlygomis reikalauja ne vien pirmosios pagalbos žinių, bet ir įrangos, mitybos bei sporto principų, anatomijos, fiziologijos, biologijos ir daugelio kitų sričių išmanymo. Deja, negalime kartu vežtis ligoninės bei savo srities specialistų komandos, tad tenka patiems nepaliaujamai plėsti akiratį, mokytis ir praktikuotis. Ateinančiais metais laukia dar daug pratybų, tarptautinių kursų. Taip pat prašome ir Jūsų pagalbos – labai lauksime idėjų, patarimų ir pasakojimų.

Apie tai, kaip sekasi ruoštis šiai gyvenimo avantiūrai, ketiname rašyti čia. Taip pat tikimės, jog ilgainiui šioje skiltyje atsiras informacija apie pasaulio gydymo įstaigas, reikalingas vakcinas, regionams būdingas ligas bei pavojingus gyvūnus, galbūt praversianti kitiems keliautojams. Iki pačios kelionės dar laukia ilgas kelias, tačiau yra tik vienas patikrintas būdas pasiekti tai, ko nori – daryti.

Ieva Kieraitė-Aleksandrova

Pirmoji pagalba

Pirmoji pagalba

Ligos ir vakcinos

Ligos ir vakcinos

Sveika mityba

Sveika mityba

Fizinis pasirengimas

Fizinis pasirengimas

Blogas

Blogas